محدودیت جهانی در تولید داروی تزریقی تالاسمی/ شرایط واردات دارو - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

 • محدودیت جهانی در تولید داروی تزریقی تالاسمی/ شرایط واردات دارو - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

  دکتر کیانوش جهانپور در گفتگو با خبرنگار مهر، با عنوان این مطلب که آهن زدایی در بیماران تالاسمی از اصول درمان پایه محسوب می شود، گفت: آهن زدایی با دو روش تزریقی و خوراکی امکان پذیر است.

  وی با اشاره به این مطلب که داروی تزریقی دسفرال از دیرباز مورد استفاده بیماران قرار دارد، ادامه داد: از آنجا که این بیماران از همان سنین کودکی و حتی شیرخوارگی به تزریق مکرر خون نیاز پیدا می کنند، ناگزیرند یک داروی آهن زدا مصرف کنند که داروی در دسترس و معمول، دسفرال است. 

  جهانپور در عین حال به استفاده بیماران تالاسمی از داروی خوراکی اشاره کرد و افزود: این داروی خوراکی یک برند خارجی است.

  سخنگوی سازمان غذا و دارو، گفت: خوشبختانه داروی خوراکی هم وجود دارد که در داخل تولید می شود و قیمت آن بسیار کمتر از مشابه خارجی است و کیفیت و استاندارد قابل قبولی دارد.

  وی ادامه داد: هم داروی تزریقی بیماران تالاسمی که مشابه داروی خارجی دسفرال است و هم داروی خوراکی وارداتی در ایران تولید می‌شود و اغلب بیماران نیز از این داروها استقبال خوبی کرده‌اند. از سوی دیگر تولید داروی تزریقی در دنیا رو به کاهش است و عملا ممکن است بسیاری از خطوط تولید این دارو در آینده نزدیک در دنیا تعطیل شود و الگوی تجویز و مصرف به سمت داروی خوراکی می رود.

  جهانپور افزود: این داروها یارانه‌ای بودند و الان این یارانه به بیمه‌ها منتقل  شده‌ است، اسناد بالادستی، نظام سلامت را مکلف به نظام دارویی ژنریک می داند، طبق بند(د) ماده ٧٤ قانون برنامه پنج ساله ششم هم وزارت بهداشت، باید تولید، عرضه، تجویز و حمایت بیمه‌ای را فقط به داروهای فاقد نام تجاری(ژنریک) اختصاص دهد. اگر چه جهت حمایت از بیماران طبق ابلاغی در فروردین ۹۶ برخی داروهای بیماران خاص، مزمن و صعب‌العلاج از جمله بیماران تالاسمی، استثناء شده است.

  سخنگوی سازمان غذا و دارو، گفت: در موارد تولید مشابه داخلی در حد نیاز، سازمان غذا و دارو بیش از ۱۰ درصد اجازه واردات برند و داروی خارجی نخواهد داشت، بر این اساس اگرچه تلاش بر تامین بخشی از داروی تزریقی از خارج انجام شده و کمبودهای مقطعی بر طرف شده است چنانکه در هفته اخیر نیز صورت پذیرفته لکن روند و الگوی مصرف باید به سمت داروی خوراکی تولید داخل رفته و ادامه تامین و حمایت از داروی خارجی و برند به خصوص تزریقی قطعا با چالش هایی روبرو خواهد بود.

  جهانپور تاکید کرد: البته در حال حاضر مشکل کمبود بر داروی بیماران تالاسمی برطرف شده و واردات انجام و در شبکه توزیع شده است.